< בר / בת מצווה - אסימון

בר / בת מצווה

אירוע בר או בת מצווה אינם עוד יום כשאר ימי ההולדת אלא הם בעלי משמעות יהודית עמוקה, ובהתאם ניתן לחגוג אותם. איך מתחברים לפן היהודי? באיזה פורום לחגוג?

עלייה לתורה – הדבר האמיתי

אומנם רבים נוטים לחשוב שהאירוע עצמו בין אם הוא אירוע באולם אירועים ובין אם הוא בפורום מצומצם הוא זה שמציין את גיל המצוות אך לא כך הוא הדבר. אצל בנים העלייה לתורה היא קבלת עול המצוות, עלייה לתורה בה הנער מברך את ברכות התורה ואביו אומר: "ברוך שפטרני מעונשו של זה" או בתרגום חופשי – מעכשיו האחריות היא שלך! זהו לב ליבו של גיל המצוות וכל מה שמסביב הוא חגיגת ההגעה לגיל המצוות, ולא הדבר האמיתי.

גם בת מצווה היא קבלת עול תורה ומצוות של הנערה בדיוק כמח של הנער בגיל שלוש עשרה, והמקור הוא במשנה שם נאמר: " בת שתים עשרה שנה ויום אחד – נדריה קיימים" או בתרגום חופשי: מגיל שתים עשרה הנערה נחשבת בוגרת מספיק ולכן היא יכולה לקבל עליה את התורה.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

מתכננים את האירוע

בר או בת מצווה אינם עוד יום הולדת כמו ימי ההולדת האחרים. ביהדות ישנה משמעות רבה להגעה לגיל המצוות בין אצל בנים ובין אצל ובנות, ואירוע זה הינו אירוע המבטא את המעבר מילדות לבגרות, אירוע בו חתן או כלת השמחה מקבלים עליהם עול תורה ומצוות מה שמחייב אותם להיות אחראיים למעשיהם בפן הדתי.
האירוע עצמו הוא אחד האירועים המשמעותיים בחייהם של כל נער ונערה וככזה הוא צריך להיות בלתי נשכח הן מהפן הדתי והן מצד האירוע עצמו, אירוע שיכול להיות צנוע בחיק המשפחה בלבד ויכול להיות אירוע שנחגג ברוב עם, עם מוזמנים רבים, מוזיקה, קייטרינג וכל מה שצריך בשביל אירוע מיוחד ומרשים.

איפה לחגוג?

רבים מתחבטים בשאלה איפה לחגוג בר או בת מצווה, האם לעשות את האירוע בפורום מצומצם או בפורום נרחב עם כל מה שזה כולל. בסופו של דבר הכול עניין של תקציב אך היום יותר מתמיד קשה לעמוד מול הבקשות של הילד או הילדה כי "לכולם עושים" כל מה שנותר לכם כהורים הוא לנסות ולאזן בין הרצון לשמח את הילד ולספק את בקשותיו לבין לשמור על הכיס שלכם ולא להגזים…

אירוע גדול או קטן?

בר או בת מצווה יכולים להיחגג כאירוע גדול ורב משתתפים באולם שמחות וכדומה או כאירוע קטן המציין את היום החשוב הזה בחייו של החתן או בחייה של הכלה, כשאצל בנים המנהג הוא להגיע לכותל המערבי כחודש לפני היום המיוחל ולהניח תפילין בפעם הראשונה ואצל בנות אין ציון דתי רשמי כלשהוא אלא החגיגה עצמה. ניתן אם כן לחגוג את האירוע הזה בפורום משפחתי מצומצם וניתן לחגוג אותו ברוב עם.

החגיגה עצמה

בר מצווה או בת מצווה יכולים אם כן להיחגג באולם אירועים עם מוזמנים רבים כשבמהלך השמחה תנוגן מוזיקה על ידי תקליטן או להקה שיוזמנו ובמהלך השמחה יוגש אוכל מה שקרוי בעגה היהודית – סעודת שמחה. כל משפחה חוגגת כמובן בהתאם למה שהיא רגילה מסביבתה הקרובה ומרמתה הדתית או החילונית, אך בכל מקרה היום הזה הוא יום חשוב מעין כמוהו הן כמובן לחתן או לכלת השמחה והן כמובן להוריהם שהביאום עד הלום.