< מערכות קירור למחשבים - אסימון

מערכות קירור למחשבים

מערכת הקירור של מחשב מסייעת בשמירה על טמפרטורה נמוכה של המחשב, בעת עבודת המחשב נוצרת התחממות הנובעת מפעולתם של שבבים אשר ללא קירור מגיעים לטמפרטורות הפוגעת בפעולת המחשב התקינה לכן ישנה חשיבות רבה בקיומה של מערכת קירור במחשבכם.
מאוורר למחשב בצבע שחור

רוב מערכות הקירור פועלות בשתי דרכים: אוורור החלקים החמים במחשב ועל ידי כך הן מקטינות את הפער בין טמפרטורת החדר לזו של המחשב והאטת קצב פעולת המחשב בעת התחממות יתר על מנת להפחיתה. מערכת הקירור של המחשב פועלת למעשה כמערכת לפיזור חום, ישנן מספר שיטות ומערכות קירור למחשבים:

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:

אפשרויות קירור למחשבים

חריצי קירור – מארז המחשב שתפקידו להגן על החלקים הפנימיים מכיל חריצי אויר מול המאווררים המביאים לקירור החלקים הנעים במחשב.

מאווררים – לרוב המחשבים ישנם ארבעה מאווררים. האחד שואב אוויר פנימה והשני מוציא אותו, השלישי מאוורר את ספק הכוח והרביעי סמוך למעבד. השלושה הראשונים פועלים באופן רציף והרביע פועל עם הדלקת המחשב ובהתאם למידע ממד החום שבו. למחשבים בעלי כרטיס גרפי משוכלל יש מאוורר נוסף על המעבד של הכרטיס.

תווך תרמי – חומר אשר משפר את המוליכות התרמית, חומר זה נמצא בין גופי הקירור לשבבים, זוהי משחה תרמית המכילה מתכת, לחילופין משחה ללא מתכת או מדבקה תרמית, חומר זו מוליך היטב חום מהאוויר החוצץ בין הגופים ומונע מגע ישיר ביניהם.

שיפור נוסף אשר ניתן להוסיף למערכת הוא התקנת מאוורר בתקרת המארז הפולט את האוויר החם, מאוורר בעל יכולת יניקה גבוהה ישאב את האוויר החם מהחלק התחתון ויפלוט אותו.

מערכות קירור למחשבים ניידים

מחשבים ניידים מכילים על פי רוב שבבים קטנים ובעלי מתח חשמלי נמוך מאלה במחשב שולחני ועל כן מתחממים פחות, למרביתם גוף קירור אחד המכסה את המעבד והגשר הצפוני. לאורך גוף הקירור מצויה צינורית גזים המשווה את החום בין החלקים. למרבית המחשבים הניידים יש מאוורר אחד על גבי גוף הקירור מעל למעבד.
קירור המערכת הוא נושא בעל חשיבות לתקינות פעולת המחשב, ייצוב טמפרטורת המערכות ימנע תקלות ויאריך את אורך חיי הרכיבים ויאפשר יציבות בפעולת המחשב.