< תמ"א 38 - אסימון

תמ"א 38

בשנים האחרונות המושג תמ"א 38 ופינוי בינוי הפכו לשם נרדף לשיפור באיכות החיים של תושבים רבים במדינה. מה זה אומר? מה ההבדל בין תמ"א 38, פינוי בינוי ובניה חדשה ואיך מתמודדים עם דייר סרבן?
תמ"א 38 ביכורים 17, חיפה

מה זה תמ"א 38?

תוכנית תמ"א 38 אושרה על ידי הממשלה בשנת 2005 כדי לחזק ולשפר את תשתיות המבנים הקיימים באזוריםשונים בארץ מפני רעידת אדמה. כדי לקבל אישור זכאות יש לעמוד בקריטריונים ולהגיש בקשה לוועדה המקומית העוסקת בתחום התכנון והבניה. מעבר לביטחון מחיזוק הבניה, יתרונות התכנית כוללים גם את שדרוג החזית, העיצוב ומתקני הבניין, הוספת מרחבים מוגנים ותוספת בניה.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בתחום:
תמ"א 38 גליל 77, חיפה

הבדל בין תמ"א 38 לפינוי בינוי

לעומת תמ"א 38, בתכניות פינוי בינוי ישנה אפשרות לפנות דיירים ממקום מגוריהם, להרוס את הנכסים ולבנות במקומם בנייני מגורים חדשים. תכניות פינוי ובינוי יעילות לא רק לתושבים המפונים, אלא משדרגות גם את הערך של הסביבה ושל הנכסים באזור מבחינת איכות ומבחינה כספית. במסגרת התכנית, הדיירים המפונים זכאים לדיור זמני עד שהכנס המחודש יהיה ראוי למגורים כך שלמעשה, מי שמסרב לתכנית מפסיד התייעלות באיכות החיים.

בנייה חדשה

הכוונה בבניה חדשה היא למעשה מה שקורה כשבוחרים בהרס מוחלט של המבנים בהתאם לתכנית פינוי ובינוי לעומת תמ"א 38, בה רק מחזקים ומשדרגים את המבנה הקיים, בהנחה שעם בניה חדשה מהיסודות יש ביטחון גדול יותר מפני סכנות של רעידות אדמה. אולם יש לא מעט אתגרים שיש לעבור עד הסכמה מלאה של כל הדיירים הנאלצים לעבור להתגורר בדירה אחרת עד לסיום הבניה החדשה, ולכן, יש מקרים שמוותרים על בניה חדשה לטובת תמ"א 38 או מוותרים על השיפוץ בכלל.

איך להתמודד עם דייר סרבן?

למרות היתרונות הרבים בשדרוג הנכס הודות לתמ"א 38 או פינוי בינוי, יש תושבים שמסרבים למהלך אשר כרוך בהסכמה של כל או רוב הדיירים. הסיבות נעות בין אי נוחות הכרוכה במעבר לבין הרגל וערך סנטימנטלי לדירה הקיימת, ולכן, בשנת 2006 נחקק חוק פינוי ובינוי העוסק בפיצויים משמעותיים שמטרתם לשכנע סרבני שדרוג ובניה.